http://addurl.nu Verification: 2eb47d17cfb1428b Your SEO optimized title page contents
آخرین خبرها
خانه / دانش آموز / ۱۵ نکته فوق العاده پر اهمیت برای دانش آموزان
۱۵ نکته فوق العاده پر اهمیت برای دانش آموزان

۱۵ نکته فوق العاده پر اهمیت برای دانش آموزان

چند تا نکته ( که شاید خیلی هاش رو خودتون بدونید ولی ذکرش خالی از لطف نیست) باعث میشه مطالعه شما توی درس زیست بهبود پیدا کنه ؛ خواهشا تمام موارد زیر رو با حوصله مطالعه و سپس اجرا کنید ….

۱) هنگام مطالعه برای کنکور سراسری همیشه همه ی کتاب های ۳ سال رو با هم کنار دستتون داشته باشید در واقع به هر ۳ کتاب زیست شناسی در حکم یک کتاب نگاه کنید.

۲) زیست شناسی رو هر روز در برنامه ی درسی خودتون داشته باشید. ( در رشته های زیرگروه ۱ مثل : پزشکی عمومی و دندان پزشکی ضریب زیست بین دروس اختصاصی از همه بالاتر و ۴ است. در زیرگروه ۲ مثل : داروسازی ضریب زیست و شیمی بین دروس اختصاصی از درس های دیگر بالاتر و ۴ است. )

۳) کسانی که فارغ التحصیل هستید به تغییرات کتب تازه تألیف توجه کنید.

۴) سعی کنید قبل از شروع مطالعه تمام ذهنیت های منفی نسبت به یک فصل خاص رو از خودتون دور کنید و این رو بدونید که هر دو فردی متفاوت هستند و فصلی که از دید عده ای بسیار مشکل به نظر می رسد ممکن است برای شما اصلاً سخت نباشد پس با یک دید منفی به مطالعه خودتون لطمه نزنید.

۵) حتماً قبل از شروع مطالعه یک بار فصل مورد نظر رو به صورت روزنامه وار و با سرعت بالا مطالعه کنید. تا یک آشنایی اولیه با موضوع و حجم مطالب اون فصل ، چالش های پیش رو و میزان وقتی که باید برای اون فصل بگذارید پیدا کنید. به این ترتیب می توانید چگونگی مطالعه ی خودتون رو با توجه به مطالب فصل تنظیم کنید و یک فصل رو به چندین قسمت تقسیم کنید و در هر جلسه مطالعاتی بر روی یک قسمت تمرکز کنید.

۶) حتماً قبل از شروع مطالعه برنامه ریزی کنید و برای زمان مطالعتون برنامه داشته باشید. یعنی بدونید چه مطالبی از یک فصل رو در چه مدت زمانی می خواهید مطالعه کنید. با این کار مطالعه شما هدف دار می شود و کسالت آور نمی شود.

۷) در هنگام مطالعه سعی کنید بسیار دقیق و کنجکاو باشید. از عبارات، نمودار ها، شکل ها، خود آزمایی ها، فعالیت ها و تفکرات نقادانه ی کتاب درسی به راحتی عبور نکنید و هر چقدر هم که ساده به نظر می رسند به دنبال یافتن مفهوم ورای اون ها باشید و اون ها رو تحلیل کنید. شاید مفاهیمی که تا پیش از این اصلاً به آن ها توجه نشده امسال مد نظر طراحان قرار بگیرد.

۸) سعی کنید در اولین برخورد با یک جاندار یا موضوع خاص در کتاب درسی تمام نکاتی را که در همه ی کتاب های زیست از آن وجود دارد خودتان پیدا کنید و بعد از اتمام مطالعه، آن ها را یادداشت کنید. ( این کار در بسیاری از کتب آموزشی انجام شده ولی اگر خودتون به جمع آوری مطالب پبردازید تأثیر او رو دو چندان می کند. ما نیز سعی می کنیم این موارد رو براتون جمع آوری کنیم.)

۹) در هنگام مطالعه زیست شناسی از واقعیت های علمی تا جایی که با مطالب کتاب در تضاد نیست و به فهم مطالب کتاب کمک می کند استفاده کنید طراحان کنکور نیز بسیار تحصیل کرده هستند و از متون کتاب درسی همراه با دانش خودشون که فراتر از کتاب درسی هست برای طرح سوالات گوناگون بهره می برند.

۱۰) هر شخصی عادات مطالعاتی و یادگیری مختص به خودش رو دارد پس اون ها رو با این روش ها ترکیب کنید ولی اصول این روش ها رو تغییر ندید.

۱۱) برخی موضوعات در زیست شناسی بسیار گسترده هستند لذا سعی کنید برای محدود کردن مطالعه خود در زمینه این گونه موضوعات از جهت گیری سوالات کنکور سال های پیش استفاده کنید. ( در صورتی که وقت کافی برای مطالعه دارید به سوژه های فراتر از کنکور هم توجه کنید.)

۱۲) برای بهبود یادگیری خودتون از فیلم ها، انیمیشن ها، شکل ها و نمودار های خارج از کتاب درسی استفاده کنید. (این موارد رو نیز برای شما قرار میدهیم.)

۱۳) از تست های استاندارد و مشابه کنکور سراسری با فاصله ی مناسبی از زمان مطالعه کتاب درسی استفاده کنید. ولی این رو بدونید اگرچه در زیست شناسی تست زدن ارزش بسیاری داره ولی هیچ گاه به اندازه مطالعه و مرور خود کتاب درسی کارآمد نیست و باید در کنار مطالعه دقیق و تحلیلی کتاب و در جایگاه دوم قرار بگیره. استفاده از تست در زیست شناسی به ۴ منظور صورت می گیره اول : مرور مطالبی که پیش از این مطالعه کرده اید. دوم : افزایش قدرت تحلیل و ارتباط مطالب و قوه ی استدلال سوم : افزایش سرعت تست زنی به مرور زمان ( شما سر جلسه کنکور به ازای هر تست ۴۳ ثانیه فرصت دارید! اما در ابتدای سال تحصیلی و برای اولین باری که از یک فصل تست می زنید خیلی نیازی نیست سرعت رو مد نظر قرار بدید ولی هر چه به کنکور نزدیک تر می شوید بیش تر روی این موضوع کار کنید.) و چهارم : تشخیص دید طراحان و پیش بینی ادامه ی روند طرح سوال توسط خودتان.

۱۴) مرور، مرور، مرور ! این عامل اگر مهمترین عامل موفقیت در زیست شناسی نباشد حداقل یکی از مهمترین عوامل است. در درس زیست شناسی و به طور کلی همه ی دروس باید مرور در فواصل زمانی منظم و در تمام طول سال صورت بگیرد.

۱۵) بدانید که زیست شناسی موضوعی است نیازمند تلاش و ممارست بسیار پس اگر همه ی روش های شما اصولی است ولی باز هم نتیجه ی دل خواه خودتون رو نمی گیرید سریع ناامید نشوید و به کار خود ادامه دهید قطعاً در ادامه ی کار پیشرفت خواهید کرد.

 

جوابی بنویسید

Verification: 2eb47d17cfb1428b