http://addurl.nu Verification: 2eb47d17cfb1428b Your SEO optimized title page contents
آخرین خبرها
فرایند آپوپتوز

فرایند آپوپتوز

آپوپتوز (به انگلیسی: Apoptosis) گونه ای از مرگ سلول طی فرایند مرگ برنامه‌ریزی‌ شدهٔ سلول است که در جانداران چند سلولی به وقوع می‌پیوندد.(زیست آموزان)

سازوکار مرگ برنامه‌ریزی‌شدهٔ سلول‌های دوهسته‌ای که در پی سازوکارهای درون‌سلول‌ای و به‌ویژه قطعه‌قطعه شدن سلول رخ می‌دهد را خزان سلول‌ای یا مرگ برنامه‌ریزی‌شدهٔ سلول (programmed cell death) می‌گویند.

(زیست آموزان)

آپوپتوز روندی فیزیولوژیک و زیستی برای نمو فعّال و طبیعی و همچنین حفظ هموستازی می‌باشد. در مواردی که زنده ماندن یک سلول، موجودیّت موجود زنده را به خطر بیندازد، سلول با مرگ برنامه‌ریزی شده، خودکشی می‌کند. زمانی که سلول تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی یا حتی درونی همانند پرتوهای یونیزه کننده، داروهای سیتوتوکسیک (در درمان سرطان‌ها) هایپرترمیا، هورمون‌های گلوکو کوررتیکوئیدی و .. قرار می‌گیرد درونمایهٔ آن از جمله دی‌ان‌ای، دستخوش تغییراتی می‌شوند که در صورت ادامهٔ حیات آن منجر به ناهنجاری‌هایی شدیدی از جمله سرطانی شدن سلول می‌شوند. عوامل دیگری نظیر برخی باکتری‌های بیماریزای داخل سلولی مانند سالمونلا، شیگلا، لیستریا، لژیونلا و … نیز در هنگام عفونت‌زایی خود با تغییر، در برخی مسیرهای متابولیکی و زیست‌شیمیایی داخل سلولی می‌توانند، در هدایت سلول به سمت این نوع خاص از مرگ مؤثر باشند.

(زیست آموزان)

مرگ برنامه‌ریزی شدهٔ سلولی، از طریق مسیرهای مختلفی، برانگیخته می‌شود، برخی از این مسیرها در اثر اتّصال لیگاندهایی به گیرنده‌های سطح سلول، و برخی دیگر از این مسیرها در اثر فقدان برخی فاکتورهای رشد، راه اندازی می‌شوند. آسیب‌های شدید به مادّهٔ ژنتیکی سلول نیز، می‌تواند مسیرهای مختلفی، که منجر به اپوپتوز می‌شوند، را راه اندازی کند. اپوپتوز یک روند فیزیولوژیک مرگ سلول است که در اثر فعال شدن آنزیم های گروه کاسپاز رخ میدهد .نسبت درون سلولی پروتئین های مشوق اپوپتوز مانند (BAXیا Bak) به پروتئین های ضد اپوپتوز مانند( BCL_2) تعیین کننده حساسیت سلول نسبت به آپوپتوز میباشد.

در زیر فیلم (انیمیشن) آپوپتوز را برای شما محققان و دانش آموزان علاقه مند قرار میدهیم تا شما عزیزان به درک درستی از فرایندهای مولکولی که طی آپوپتوز رخ میدهد برسید. به امید آنکه هر چند کوچک در فهم مسائل و حل برخی مشکلات آموزشی شما عزیزان دخیل باشیم.

آپوپتوز

(زیست آموزان)

 

 

جوابی بنویسید

Verification: 2eb47d17cfb1428b