http://addurl.nu Verification: 2eb47d17cfb1428b Your SEO optimized title page contents
آخرین خبرها

خلاصه برداری

خلاصه برداری و مطالعه­ی سریع­تر با فیش برداری به روش میز طراحی که حاصل تحقیقات مرکز مطالعات آموزشی دانشگاه هاروارد می­باشد:

عمده مشکلات داوطلبان کنکور به شرح زیر است:

۱)زمان برای مطالعه کم می­آورند

۲)حجم زیاد مطالب آنها را آزار می­دهد

۳)زمان زیادی صرف می­شود تا مفهوم سوالات را در سر جلسه بفهمند(جلسه کنکور)

۴)در عین بلد بودن مطالب، حافظه­ی آنها یاریشان نمی­کند

۵)تعداد دفعات دوره­ی مباحث کم است

 

برای این منظور ما باید یاد بگیریم که مطالب غیر ضروری و مواردی که اصلا مهم و تاثیرگزار نیستند را حذف و موارد پر اهمیت را جدا کرده و حجم مطالب مورد مطالعه برای دفعات بعدی را کاهش دهیم که برای این منظور می­توان از یک ماژیک فسفوری یا سبز برای علامتگزاری روی موارد مهم در بار اول استفاده نماییم و مواردی را که رنگی شدند را در کناره­های کتاب یا در یک جزوه بنویسیم و به نوعی خلاصه نویسی نماییم که این روش ساده دارای این مزیت است که کمک می­کند روحیه­ی فرد در کاهش حجم مورد مطالعه بالا رود و حجم بالای مواردی که قرار است مطالعه نماییم ذهن مارا درگیر خود ننماید. این عمل سرعت مطالعه را افزایش و حجم مورد مطالعه را کاهش می­دهد که خواص این روش ساده را در زیر بر می­شمریم:

اول اینکه: حجم مورد مطالعه را کاهش و سرعت را افزایش می­دهد

دوم اینکه: افعال و توضیحات تاکیدی اضافه حذف می­شوند

سوم اینکه: هر چه را که خود حذف کرده­اید، خود به راحتی به خاطر می­آورید. توضیح بیشتر اینکه سعی کنید مطالبی را که حس می­کنید برای شما خیلی ملموس است و محال است فراموش کنید را حذف نمایید.

چهارم اینکه: با کم شدن حجم مطالب مورد مطالعه برای دفعات بعدی نیز روحیه­ی شما نیز افزایش می­یابد

پنجم اینکه: با بالا رفتن سرعت مطالعه شما حوصله­ی مطالعه­ی شما نیز بالا می­رود

ImageHandler

خاصیت بعدی این روش چیست؟

در ادامه­ی بر شمردن خواص این روش باید این مموضوع را خاطرنشان نماییم که این روش باعث هدفمندسازی مطالعات ما می­شود به این معنی که شما برای تهیه­ی عبارات کوچک باید متنهای طولانی­تر را عمقی­تر بخوانید و درک نمایید چون باید یک متن مفید را استخراج نمایید تا در دفعات بعد آن را مورد مطالعه قرار دهید پس این موضوع شمارا ترغیب می­کند تا موقع مطالعه با دقت بیشتری آن مطلب را مطالعه نمایید که این عمل باعث فهم بهتر مطالب می­شود، به عبارت بهتر ما مجبوریم مفهوم متن را در حین فیش­برداری بهتر بفهمیم و آنها را محکم­تر در حافظه بسپاریم تا در رجوع بعدی به فیشها آنها را به یاد بیاوریم. که این موضوع از خواص دیگر این روش برای یادگیری و حفظ مطالب می­شود.

یکی دیگر از خواصی که این روش دارد این است که شما را به سریع خوانی سوالات عادت می­دهد، توضیح بیشتر این که چشم شما عادت میکند کلمات کلیدی را سریعتر ببیند و حساسیت شما در دریافت سریع مطالب بالا رود.

از خواص متعدد و فراوان دیگر این روش این است که باعث افزایش تعداد دفعات مرور مطالب می­شود که ارتباط مستقیمی با موفقیت افراد در آزمونها دارد.توضیح اینکه فرق داوطلبان در این نیست که مطلب را خوانده­اند یا نه بلکه عمده تفاوت آنها در تعداد دفعات مرور مطالب است. یعنی معمولا همه­ی داوطلبان همه­ی مطالب را حداقل یک مرتبه خوانده­اند ولی اینکه چند بار آن را تکرار کرده­اند در افراد مختلف متفاوت می­باشد.

این روش با وجود ساده بودن و شدیدا کاربردی و مفید بودن ولی توسط بسیاری از دانش­آموزان و دانشجویان جدی گرفته نمی­شود.

یکی از مهمترین خواص این روش این است که در موارد بیشماری پیش آمده است که دانش­آموزان یا دانشجویان موضوعی را بلد هستند و به آن اشراف دارند ولی قادر به پاسخ دادن سوالات مربوط به آن موضوع نمی­باشند، این مشکل به کمک روش فیش­برداری رفع می­شود و در واقع باعث می­شود حافظه­ی ما تقویت و مطالب درسی کنکوری مطالعه شده به صورت طبقه­بندی شده در ذهن ما قرار بگیرد به عبارت دیگر مغز انسان هم مانند عضلات نیاز به تمرین و ورزش دارد تا تقویت شود لزا این روش می­توانند به عنوان تمرینی برای تقویت ذهن ما عمل نماید

جوابی بنویسید

Verification: 2eb47d17cfb1428b