http://addurl.nu Verification: 2eb47d17cfb1428b Your SEO optimized title page contents
آخرین خبرها
خانه / دانش آموز / آموزشی(دانش آموزان) / فیلم و مقاله باکتری های کشنده- زیست آموزان
فیلم و مقاله باکتری های کشنده- زیست آموزان

فیلم و مقاله باکتری های کشنده- زیست آموزان

تصاویر منتشر شده میکروسکوپهای الکترونی را شاید بتوان هنر مدرن تلقی کرد، اما در حقیقت این تصاویر باکتریهایی هستند که مهلکترین بیماریهای جهان را چون طاعون، آبله و سارس به همراه می‌آورند.
این باکتریها با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند، اما در این تصاویر فوق العاده و شگفت انگیز که با میکروسکوپهای بسیار قوی تهیه شده شکل آنها کاملا مشخص است، به طوریکه هرکدام از آنها ده ها هزار برابر بزرگنمایی شده اند و با رنگهایی که به صورت گرافیک دیجیتالی به آن اضافه شده نتایج جذابی حاصل شده است.

هر تصویر نشان دهنده کوچکترین هاگ با جزئیات باورنکردنی است.

آموزش زیست شناسی زیست آموزان

این تصاویر توسط عکاسان علمی موسسه Eye of Science آلمان با آخرین تجهیزات فناوری گرفته شده است و بخشی از یک پایگاه داده های بزرگ از تصاویر ، کتابخانه تصاویر علمی در لندن است که برای تحقیقات، آموزش و هنر مورد استفاده قرار می گیرند.

1

ویروسهای آبله که شبیه نقاشیهای رنگ روغن هستند. پوشش پروتئینی هر ویروس به رنگ زرد است، ماده ژنتیکی به رنگ قرمز است ، این تصویر ۲۸ هزار و ۵۰۰ برابر بزرگنمایی شده است

2
نمای نزدیک از ویروسهای آبله که به طرز غریبی شبیه سوشی هستند، این ویروس دربرگیرنده ماده ژنتیکی قرمز است که دور آن یک پوشش رزد رنگ پروتئینی قرار گرفته است

یکی از این تصاویر باکتری طاعون است که موجب طاعون و یا وبا می شود که اواسط دهه ۱۶۶۰ لندن را در برگرفته بود.

این بیماری توسط کک به انسان منتقل می شود و می تواند ظرف یک روز کشنده باشد، اما در این تصاویر به نظر اشکالی کاملا بی آزار می رسند.

3
میکروگراف رنگی از باکتری نایسریا مننژیتیدیس است که موجب مننگوکوکسمی (عفونت خون تهدید کننده زندگی) می شود، این تصویر ۳۳ هزار برابر بزرگنمایی شده است

مارک آبوت از کتابخانه تصاویر علمی گفت: این تصاویر در گذشته تنها برای تحقیق استفاده می شدند اما عموم مردم نیز به آن علاقه نشان دادند، از این رو انتشار این تصاویر به صورت گسترده صورت می گیرد.

وی افزود: نمونه این باکتریها در یک ورقه طلا پیچیده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد، نتیجه این تصاویر سیاه و سفید است که پس از آن توسط هنرمندان به شکل رنگی تهیه می شوند. برخی از این تصاویر با آثار هنری مقایسه شده است.

این محقق انتشار این تصاویر را راهی برای برقراری ارتباط علم با عموم مردم به ویژه کودکان دانست.

تصویر دیگر در این مجموعه بیماری سارس را نشان می دهد یک بیماری کشنده ریوی که نخستین بار در سال ۲۰۰۲ در چین ایجاد شد این تصویر با نتایج شگفت انگیز ۵۶ برابر بزرگ شده است.

4
باکتری طاعون که اواسط قرن چهاردهم مرگ سیاه در اروپا را رقم زد، این بیماری  در اواسط دهه ۱۶۶۰ در لندن شیوع یافته بود

تصویر دو بعدی با استفاده از میکروسکوپهای الکترون با فناوری بالا ایجاد شده که الکترونها را به نمونه منتقل می شوند تا بتوان تصویر آن را گرفت.

بیماریهایی چون آبله، پولیومیلیت و ابولا در آفریقا دارای نرخ نجات کمتر از ۱۰ درصد هستند و ظاهر آنها پس از آنکه ده ها هزار بار بزرگ می شود بسیار شگفت انگیز است.

5
باکتری سل، اگر این باکتری به ریه ها برسد کشنده خواهد بود

6

اسکن رنگی الکترون میکروگراف یک نوع باکتری گیاهی مارپیچ که موجب بیماری لایم در انسان می شود، این باکتری مارپیچی از طریق کنه به انسان منتقل می شود، این تصویر ۳ هزار و ۶۵۰ برابر بزرگنمایی شده است

7
ذرات ویروس سارس در سلول میزبان، این ویروسها نام خود را از پروتئینهای تاجی شکل گرفته اند که به سلولهای میزبان آنها نفوذ می کند، این تصویر ۵۶ برابر بزرگ شده است

 

دانشجویان و دانش آموزان عزیز حتما بارها و بارها در امتحانات زیست شناسی و … و در کنکورها و بخش زیست شناسی با سوالاتی در مورد باکتری ها و چگونگی فعالیت آنها برخورد داشته اید. حتما و حتما این آموزش را که به صورت تصویری است ببینید چرا که دیدن میتواند در تثبت مسائل مهم زیست شناسی و علوم مرتبط با آن بسیار مفید باشد. شما عزیزان با دیدن فیلم های مختلف موجود در سایت زیست آموزان در مباحث مختلف زیست شناسی و علوم مرتبط  مباحت سقیل و سنگین زیست شناسی را به راحتی در دهنتان تثبیت نمایید.

آموزش زیست شناسی زیست آموزان

فیلم باکتریهای کشنده

یکی از مهم ترین مباحث در موفقیت شما عزیزان درس زیست شناسی است پس تا میتوانید دروس مربوط به زیست شناسی خود را چه در مقاطع دبیرستان و چه مقاطع بالاتر یعنی دانشگاه جدی بگیرید و زیست شناسی را اولویت مطالعات و آموزشهای خود قرار دهید.

 

 

 

 

جوابی بنویسید

Verification: 2eb47d17cfb1428b